spacer

Breadcrumbs

Breadcrumbs
spacer

articles

articles

ضوابط ورود و خروج ارز همراه مسافر و رانندگان عبوری ابلاغ شد

بر اساس دستورالعمل اجرایی ضوابط ناظر بر ارز همراه مسافر ورود ارز فیزیکی (اسکناس) توسط هر مسافر از خارج از کشور تا سقف 10هزار دلار و یا معادل آن به سایر ارزها بدون نیاز به اظهار آن در مبادی ورودی گمرک امکان پذیر و ورود ارز فیزیکی به ‌صورت اسکناس برای مبالغ بیش از 10هزار دلار و یا معادل آن به سایر ارزها مستلزم استعلام از مرکز اطلاعات مالی و مبارزه با پولشویی وزارت امور اقتصادی و دارایی (FIU) به لحاظ مقررات مبارزه با پولشویی است.

ادامه مقاله +

طلا چیست ؟ طلا شناسی

کلمه طلا از کجا بوجود آمد؟کلمه طلا از کجا بوجود آمد؟چرا طلا به قیراط شمرده میشود؟قیراط چیست؟هر سال چقدر طلا تازه تولید میشود؟میله طلا چقدر وزن دارد؟یک تن طلا چقدر است؟

ادامه مقاله +

عیار چیست؟

اغلب طلایی که در جواهرات به کار می‌رود، طلای خالص نیست.مقدار طلای موجود در یک گردنبند یا حلقه بر اساس مقیاس عیار سنجیده می‌شود....

ادامه مقاله +

یورو و آینده اروپا

طرح 750‌میلیارد یورویی (950‌میلیارد‌دلاری) اروپا برای محافظت از ارز واحد این قاره می‌توانست با شادی و سرور مورد استقبال قرار‌گیرد؛ اما از روی یاس و نومیدی سر‌ بر‌ آورد. رهبران منطقه یورو که هشتم و نهم مه گرد هم آمده بودند، با این واقعیت آزار‌دهنده مواجه شدند که نگرانی موجود در بازار‌های اوراق قرضه دولتی در جنوب اروپا در حال گسترش به نظام بانکی این منطقه است و اثر‌گذاری بر بازار‌های بانکی دنیا را شروع کرده است.

ادامه مقاله +

«گناه اصلی» در منطقه یورو

در این مقاله بحث می‌شود که این گناه هنوز در یونان و دیگر کشور‌های دارای نهاد‌های ضعیف در منطقه یورو اتفاق می‌افتد. اصلاحاتی که قدرت رقابتی کشور‌ها را بالا می‌برند یا وضعیت مالی دولت‌ها را بهبود می‌بخشند، درآمد کوتاه‌مدت آنها را به طور مستقیم یا در اثر ایجاد رکود، پایین می‌آورند. حل این مشکل نیاز‌مند دخالت هماهنگ کشور‌های عضو این منطقه جهت تصحیح عدم‌تراز‌های داخلی است. از جمله منافع عمده حاصل از حضور در منطقه یورو علاوه بر از بین رفتن ریسک مربوط به واحد پولی آن است که کشور‌ها می‌توانند بدهی را با قیمت‌هایی مناسب در قالب واحد پولی خود منتشر سازند و از بازاری بزرگ و انبوه برای اوراق قرضه تحت تسلط یورو بهره‌ ببرند.

ادامه مقاله +

دومینوی بحران و آینده یورو

مارکو پاگانو مترجم:محسن رنجبر منبع:VOX آشوبی منطقه یورو را دربرگرفته است که دامنه آن از بازار‌های بورس و اوراق بهادار گرفته تا نرخ‌های ارز، مخارج دولت‌ها و نرخ‌های مالیاتی را شامل می‌شود. مارکو پاگانو، استاد دانشگاه ناپل فدریکوی دوم و عضو محقق سی‌ای‌پی‌آر در این مقاله به توضیح اتفاقات رخ داده، ارتباط آنها با یکدیگر و راهکار‌های مورد نیاز پرداخته است. چالشی که اروپا هم‌اکنون با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند، می‌تواند نقطه عطفی تاریخی باشد.

ادامه مقاله +

پولشویی چیست!؟

پولشویی عبارتست از هرگونه عمل یا شروع به عملی به منظور پنهان ساختن یا تغییر ماهیت غیرقانونی درآمدهای حاصل شده به نحوی که به نظر می رسد منشا تحصیل آنها قانونی بوده اند. پولشویی تنها نقل و انتقال و مبادله یا خرید و فروش نیست بلکه وسیع تر از این مفاهیم است . مقصود اصلی این است که درآمد نامشروع را مشروع جلوه دهند و در سیستم اقتصادی جامعه وارد نمایند و باید هر چیزی که به پولشویی کمک می کند اعم از فعل یا ترک فعل ممنوع شود.

ادامه مقاله +

تشخیص چک‌پول تقلبی

توصیه‌های جالب برای تشخیص چک‌پول تقلبی خریداران ایران چک بانک‌های کشور می توانند از طریق رنگ اعداد مربوط به ارزش اسمی چک ها، از اصل بودن آنها اطمینان حاصل کنند. به گزارش«صدرا»، مسئول اداره اسکناس و اوراق بهادار بانک ملّی ایران در مصاحبه با خبرنگار صدا و سیما با بیان اینکه"آمار جعل ایران چک های نظام بانکی کشور، بسیار اندک و در حد صفر است"، گفت: در چاپ ایران چک ها، 22 مورد امنیّتی برای تشخیص چک های تقلّبی از اصلی در نظر گرفته شده است.

ادامه مقاله +

تاریخچه پول، از مبادله کالا تا پول کاغذی1

در گذشته دیرین برای تداوم حیات، نیاز هر فرد با تلاش فردی (شکار- تولید و ...) تامین می‌شد، ولی با گذشت زمان هرگز به تولید شخصی قانع نبود و اگر در آن روز بشر نمی‌توانست با زور هرچه می‌خواهد به چنگ آورد، ناگزیر حاضر می‌شد از راه معاوضه جنس با جنس (معاوضه مستقیم کالا با کالا) نیازهای عادی زندگی را فراهم کرده و از این راه امرار معاش کند. در داد و ستدهای اولیه (قرن‌ها پیش از میلاد) معاوضه دو کالا با هم بدون تعیین ارزش و معیاری برای سنجش انجام می‌پذیرفت، تا آن که راه (مبادله غیرمستقیم کالا با کالا) را در پیش گرفت و همین انتخاب موجب پیدایش«پول» شد.

ادامه مقاله +

تاریخچه پول، از مبادله کالا تا پول کاغذی1

در گذشته دیرین برای تداوم حیات، نیاز هر فرد با تلاش فردی (شکار- تولید و ...) تامین می‌شد، ولی با گذشت زمان هرگز به تولید شخصی قانع نبود و اگر در آن روز بشر نمی‌توانست با زور هرچه می‌خواهد به چنگ آورد، ناگزیر حاضر می‌شد از راه معاوضه جنس با جنس (معاوضه مستقیم کالا با کالا) نیازهای عادی زندگی را فراهم کرده و از این راه امرار معاش کند.

ادامه مقاله +

تاریخچه پول در ایران

انسان‌های اولیه که دسته جمعی می‌زیستند، نیازی به تعویض کالا نداشتند. بعد از به وجود آمدن طوایف و قبایل مبادله‌ی کالا به کالا رواج یافت. مبادله‌ی کالا به دلایلی با مشکلاتی همراه بود. برای رفع مشکلات ابتدا از فلز برای مبادله استفاده کردند و پس از مدتی به فلزات گران‌بها و سبک وزن، از جمله طلا، نقره و مس رو آورند.

ادامه مقاله +

فارکس چیست؟

بازار مبادلات ارز که به آن FOREX یا FX نیز گفته می‌شود. بازار فارکس با متوسط گردش مالی روزانه 1.5 تریلیون دلار بزرگترین بازار مالی جهان است . معامله ارز یعنی خرید یک ارز و فروش ارزی دیگر به صورت همزمان .

ادامه مقاله +

سوئیفت چیست؟

سوئیفت (swift) انجمن ارتباط مالی بین بانکی بین‌المللی است که از حروف اول عبارت “The Society For Worldwide Interbank Financial Telecopmmunication” مشتق شده است و مرکز آن در کشور بلژیک است

ادامه مقاله +